Kapské město a mys Dobré naděje
- kategorie: město
- poloha: 33°58′ j.š., 18°25′ v.d.
- stát: Jihoafrická republika
- družice: Sentinel-2A
- datum pořízení snímku: 10.7. 2019
Kapské město (Cape Town, Kaapstad) je druhé největší město Jihoafrické republiky. Rozkládá se v jižním cípu afrického kontinentu, kde jej roku 1652 založil holandský kapitán Jan van Riebeeck (1619 – 1677) jako zásobovací osadu pro holandské lodě plující do Indie a jihovýchodní Asie. Vůbec prvním Evropanem, který se do těchto končin dostal, byl však o mnoho let dříve portugalský mořeplavec Bartolemeo Diaz (1450 – 1500), který byl v roce 1487 vyslán na průzkumnou plavbu podél pobřeží západní Afriky. Výprava byla provázena mimořádně nepříznivým počasím, a tak Diaz pojmenoval výběžek pevniny, na který při své plavbě narazil, mysem Bouří (Cabo das Tormentas). Později byl přejmenován na mys Dobré naděje (Cabo de Boa Esperanca), protože jeho překonání představovali naději, na úspěšný zbytek plavby do Indie). Mys pak dal posléze jméno nejen nedalekému městu, ale i celé jižní části afrického kontinentu (Kapsko). Jiným symbolem Kapského města je Stolová hora (Table mountain) nacházející se na jeho západním okraji. Její vrchol nabízí krásný výhled na město i okolní záliv, a je proto velmi oblíbeným turistickým cílem.
Věděli jste že…?
…mys Dobré naděje je mnohými mylně považován za nejjižnější bod Afriky? Ve skutečnosti ale tento titul náleží nedalekému Střelkovému mysu (Cape Agulhas), který leží ještě o přibližně 50 kilometrů jižněji.
…Stolová hora u Kapského města se dostala i na oblohu? Stala se totiž předobrazem souhvězdí Tabulová hora (Mensa) zavedeného francouzským astronomem Nicolasem Louisem de Lacaillem, který odtud v roce 1754 zkoumal jižní hvězdou oblohu.