Špicberky
  • kategorie: souostroví
  • poloha: 78°41′ s.š., 14°33′ v.d.
  • stát: Norsko
  • družice: Sentinel-2B
  • datum pořízení snímku: 21.8. 2019

Souostroví Špicberky (Svalbard) se nachází mezi 74° – 84° severní zeměpisné šířky, a leží tak přibližně na polovině cesty mezi pobřežím pevninského Norska a severním pólem. Jeho jméno pak ve staroseverštině znamená „chladný kraj“. Poprvé bylo toto souostroví pravděpodobně objeveno Vikingy v roce 1124. Dodnes však není zcela jisté, že souostroví, které je ve starých vikingských spisech takto označováno dnešním Špicberkám skutečně odpovídá. Prvním Evropanem, který jej prokazatelně navštívil, byl teprve v roce 1596 holandský polárník a mořeplavec Willem Barents. Později se Špicberky staly jednou z nejvýznamnějších základen velrybářů. Od roku 1920 je pak celé souostroví pod svrchovaností Norska. Díky své výhodné poloze byly zdejší ostrovy vyhledávanou základnou pro polární expedice, jejichž cílem bylo dosažení severního pólu. Mezi nimi pak dominují snahy o dosažení pólu pomocí vzducholodí. První z nich, vedená slavným Roaldem Amundsenem, pólu v roce 1926 skutečně dosáhla na palubě vzducholodi „Norge“. Druhá italský výprava kapitána Umberta Nobileho na vzducholodi „Italia“ z roku 1928 skončila tragicky. Protože je přibližně 60 % povrchu ostrovů pokryto ledovci, očekával by člověk, že se zdejší obyvatelé budou život maximálně rybolovem. Ve skutečnosti až 60 % zdejší populace zaměstnává těžba uhlí, které zde vzniklo v dobách, kdy se ostrovy nacházely v mnohem teplejších klimatických pásech. Jako zajímavost uveďme, že uhlí se v těchto extrémních podmínkách těží již od roku 1906. Další vyhlášenou zajímavostí je zdejší „Banka semen“ („Global Seed Vault“), představující zabezpečené skladiště semen rostlin z celého světa pro případ globální krize. Unikátní podmínky tohoto místa zajišťují, že tato semena zde mohou být uchována v životaschopném stavu po několik století.

Věděli jste že…?

…jedním z účastníků tragické expedice vzducholodi Italia (1928) byl i český vědec František Běhounek, který ztroskotání vzducholodi přežil a osudy výpravy následně popsal ve své knize Trosečníci polárního moře? 

…na Špicberkách je umístěna tzv. „globální banka semen“ (Global Seed Vault) představující zabezpečené skladiště semen rostlin z celého světa pro případ globální krize? Unikátní podmínky tohoto místa zajišťují, že semena zde mohou být uchovávána v životaschopném stavu po několik staletí, a je tedy možné říct, že se jedná o jakousi moderní podobu biblické Noemovy archy.