Pico de Teide
  • kategorie: sopka
  • poloha:28°16′ s.š., 16°38′ z.d.
  • stát: Španělsko – Kanárské ostrovy
  • družice: Sentinel-2A
  • datum pořízení snímků: 16.1. 2020

Pico de Teide má většina z nás podvědomě spojenou s Evropou, neboť při své výšce 3718 m n. m. se jedná o nejvyšší horu Španělska. Z čistě geografického hlediska ale náleží jednoznačně k Africe. Méně známou skutečností je pak to, že díky své výšce je tato hora nejvyšším vrcholem všech Atlantských ostrovů a byla by 3. nejvyšší horou světa pokud bychom uvažovali její výšku od úpatí a nikoliv od úrovně mořské hladiny. Své jméno získala od původních obyvatel Kanárských ostrovů (Guančech), v jějichž jazyce znamená „pekelná hora“ a už na první pohled lze totiž snadno poznat, že se ve skutečnosti jedná o sopku. Její vznik je datován do období mladších třetihor, na přelom miocénu a pliocénu, kdy měla štítové sopky podobné těm, jaké můžeme dnes nalézt například na Havajských ostrovech. V období před 220 000 – 160 000 lety se vrchol původní hory zhroutil, díky čemuž vznikla rozsáhlá kaldera o rozměrech 10 x 15 km známá jako Las Cañadas. Uvnitř této kaldery pak začal postupně vznikat nový vulkanický kužel, který zde můžeme vidět dodnes. V historické době (tj. od objevení ostrovů Španěly) zde došlo k celkem 4 erupcím, z nichž tu první dokonce zaznamenal známý mořeplavec Kryštof Kolumbus, který tudy roku 1492 proplouval na své cestě do „Nového světa“. Další dva sopečné výbuchy se zde odehrály v letech 1706 a 1798 a naposledy se vulkán probudil k životu v roce 1909. Od té doby je sopka považována za spící.

Věděli jste že…?

…nejkrásnější pohled vulkán poskytuje při ranním východu slunce, kdy za sebe vrhá pyramidovitý stín do vzdálenosti kolem 200 kilometrů?

…díky značné nadmořské výšce pokrývá i přes jinak teplé podnebí Kanárských ostrovů vrchol hory často sníh, který dal jméno i celému ostrovu Tenerife? V jazyce původních obyvatel Kanárských ostrovů totiž tento výraz znamená „zasněžený“.